Postanowienia noworoczne

Dlaczego nie udaje Ci się ich zrealizować?

Nie tak dawno pożegnaliśmy stary rok 2019 i hucznie świętowaliśmy nowy rok. Mamy już 2020! Nowy rok to dla wielu osób czas na postanowienia noworoczne! Niektórzy je uwielbiają i wypisują długą listę co chcą w tym roku osiągnąć, co zrobić, co zobaczyć, nad czym pracować. Inni postanawiają, czego robić nie będą - nie będą palić, nie będą jeść słodyczy, nie będą pić alkoholu, nie będą kłócić się z najbliższymi, nie będą przeklinać... Lista takich postanowień może być naprawdę długa. Ale ważniejsze nie jest to czy ustanawiasz sobie noworoczne postanowienia i ile ich jest, ale to czy te noworoczne postanowienia uda się się zrealizować.

Statystki pokazują, że nie jest to wcale proste. Wg danych jedynie dziesięciu procentom osób udaje się osiągnąć cel i doprowadzają swoje postanowienia noworoczne do skutku. Mnie ten procent wcale nie dziwi! Chyba wszyscy znamy tą historię "zacznę od...", albo "zmieniam swoje życie". Co najśmieszniejsze często takie postanowienia wcale się nie zmieniają z roku na rok. Co roku niektórzy ludzie postanawiają się zmienić i co roku im się to nie udaje. Dlaczego? Dlaczego tak jest, że jedni mogą wytrwać przez całe 365 dni w postanowieniu, wykształcić nowe nawyki i zmienić swoje życie na lepsze, a Tobie się nie udaje. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się co robisz nie tak.

Nie jestem tutaj jednak tylko po to aby wytknąć Ci błędy – wręcz przeciwnie! Chcę Ci pomów w realizacji postanowień noworocznych. Chcę abyś za rok mógł/mogła pochwalić się, że tym razem się udało. Dlatego po każdym błędzie, który popełniasz, podpowiadam co zrobić, aby przerwać złą passę. Jak sprawić, że nieudane do tej pory postanowienia zadziałają  w 2020!

Za dużo od siebie wymagasz

Po pierwsze i  najważniejsze nie potrzebnie rzucasz się od razu na głęboką wodę. Tak jak i wielu ludzi wg znanego powiedzenia “nowy rok, nowa ja” postanawiasz wraz z wybiciem tej magicznej 00:00 diametralnie zmienić swoje życie. W każdej możliwej dziedzinie: 

  • czytać więcej książek
  • jeść zdrowiej
  • więcej się ruszać
  • dbać o sen 
  • spędzać więcej czasu z rodziną 
  • być lepszym pracownikiem 
  • nie przeklinać

Na pewno zgodzisz się, że za wszystkimi tymi postanowieniami kryją się istotne w naszym życiu wartości. Jeśli nie zależy Ci na wszystkich to z pewnością chociaż na części. Problem jest tylko jeden - nie da się wprowadzić ich wszystkich naraz w życie… Zmiany należy wprowadzać stopniowo i powoli, rozpoczynając następną, wtedy kiedy poprzednia nie sprawia już trudności. Branie na siebie zbyt dużej ilości postanowień zwiększa ryzyko porażki na wszystkich dziedzinach, ponieważ żadnej nie będziesz mógł/mogła się w pełni oddać.

Co zrobić?

Zastanów się co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Nadaj postanowieniom priorytety, na najważniejszych skup się najpierw, a pozostałymi zajmiesz się potem.

 

Postanowienia noworoczne - dlaczego nie udaje Ci się ich zrealizować?

Nie formułujesz ich konkretnie

Po drugie – formułujesz je w sposób, który sam w sobie zmniejsza Twoje szanse na sukces. Amerykański pisarz i mówca motywacyjny Zig Ziglar napisał kiedyś, że

,,Połowa osiągnięcia celu to jego prawidłowe wyznaczenie”.

Postanowienia noworoczne to nic innego jak cele do osiągnięcia. Muszą więc być sformułowane wg zasady SMART. Samo “Schudnę!” nie wystarczy. Co to znaczy SMART? Jest to wyraz utworzony od pierwszych liter angielskich przymiotników określających jaki powinien być cel, czyli w naszym przypadku jakie powinny być noworoczne postanowienia.

S - specific, czyli jasny i konkretny 

M - messurable, czyli mierzalny

A - achievable, czyli możliwy do osiągnięcia 

R - realistic, realistyczny 

T - timely, czyli określony w czasie

Jeśli Twoje postanowienie nie będzie skonstruowane w ten sposób, będzie Ci trudniej je osiągnąć.

Co zrobić? 

Sformułuj szczegółowo swój cel odpowiadając na poszczególne pytania.

(S) Co chcę zrobić? - Schudnę!

(M) Ile chce schudnąć? - Schudnę 10 kg!

(T) W jakim czasie chcę tyle schudnąć? Schudnę 10 kg w rok!

(R) i (A)  Czy dam radę tyle schudnąć?  

Nie bierzesz pod uwagę chwil słabości

Po trzecie podczas planowania postanowienia noworocznego nie myślisz o chwilach słabości. Kiedy siadasz do pisania listy noworocznych postanowień, puszczasz wodze fantazji… Wyobrażasz sobie wizję idealnego siebie, co ta perfekcyjna wersja umie, robi, jak wygląda itp. Im więcej tym lepiej, im więcej noworocznych postanowień napiszesz tym będziesz lepszy w przyszłości! Otóż wręcz przeciwnie! Kiedy wypisujesz te wszystkie fantastyczne rzeczy, które zrobisz w przyszłym roku i nawyki, które będziesz powtarzać przez następne 365 dni - plan wydaje się prosty. Jest taki niestety tylko na kartce. Pisząc go nie bierzesz pod uwagę chwil słabości, wyjątkowych okazji, gorszy dni, chorób, braku czasu i tysiąca innych rzeczy, które staną Ci na drodze do realizacji. Na kartce bieganie codziennie 10 km wydaje się świetnym pomysłem! Ale pomyśl czy w rzeczywistości będzie Ci się chciało codziennie wstawać wcześnie rano przed pracą i biegać? Nawet w czasie deszczu? Mi by się nie chciało...

Co zrobić? 

Ustanawiając swoje postanowienia noworoczne myśl o nich tak jakby były 10 x trudniejsze. Jeśli jakieś postanowienie noworoczne wydaje Ci się proste – uznaj je za 10 x trudniejsze. Następnie zastanów się czy każdego dnia będziesz mieć na to siłę, ochotę i czas. Wtedy dopiero zapisze je na kartce. Uwaga! Może brzmieć trochę inaczej niż miało brzmieć na początku. Np. „Bieganie 3 x tygodniu po 30 minut w umiarkowanym tempie”. Zamiast: „Bieganie codziennie 10 km”.

Postanowienia noworoczne - dlaczego nie udaje Ci się ich zrealizować?

Poddajesz się po pierwszej porażce

Po czwarte – kończysz swoje starania zaraz po tym jak podwinie Ci się noga. Już wiesz, że w drodze do realizacji postanowienia pojawią się cięższe chwile. Uwaga następna niespodzianka - nie zawsze uda Ci się je przezwyciężyć. Czasem zmęczenie Cię pokona i zamiast wstać i iść biegać o 7.00, pośpisz sobie smacznie do 10.00. Pewnie obudzisz się potem z wyrzutami sumienia i złością na samego/samą siebie. Trudno – stało się, czasu nie cofniesz. Ważne jest jednak to co zrobisz dalej! Masz dwie opcje. Po pierwsze możesz stwierdzić, że to nic – nawet najlepszym może się zdarzyć - i następnego dnia wrócisz do biegania, dalej będziesz dążyć do celu. Po drugie możesz stwierdzić, że już nie warto... „To koniec, raz się nie udało, już nie warto się starać. To i tak nic nie da.”

Problem leży właśnie w tym, że wiele osób po jednej małej porażce poddaje się całkowicie. Stwierdza, że nie skoro raz się nie udało to nie ma się co starać. Takie podejście związane jest przede wszystkim z niekorzystnym myśleniem czarno-białym, gdzie albo spełniamy postanowienie na 100%, albo nie robimy kompletnie nic w tym kierunku. Może Cię teraz zdziwię (kolejna niespodzianka!), ale oprócz koloru czarnego i koloru białego, masz jeszcze do dyspozycji całą gamę szarości i kolorów! Możesz wykonać postanowienie noworoczne jednego dnia na 40%, a jednego na 60%. Ważne, aby się nie poddać i nie zrezygnować całkowicie.

Co zrobić?

Wyobraź sobie kalendarz, w którym zaznaczać „ptaszkiem” dni, w których udaje Ci się wykonać dane postanowienie. Im więcej „ptaszków” pod rząd tym łatwiej Ci się zmotywować. Nie chcesz przecież przerwać passy sukcesu i postawić wielkiego czerwonego krzyżyka w kalendarzu. Im więcej „ptaszków” tym niestety większe prawdopodobieństwo, że  gdy podwinie Ci się noga i pojawi się krzyżyk – Twoja motywacja spadnie całkowicie… Warto ustalić sobie tzw. cele awaryjne, które będą do zrealizowania w przypadku, gdy głównego celu nie uda się wypełnić. Tym sposobem nawet jeśli nie uda Ci się wykonać założenia na 100%, ale wykonasz jakąś jego część, w Twoim “ciągu” dobrych nawyków nie nastąpi przerwa. Łatwiej będzie Ci kontynuować działanie, ponieważ nie doświadczasz uczucia porażki.

Postanowienia noworoczne - dlaczego nie udaje Ci się ich zrealizować?

Chcesz “mieć” a nie “robić”

Po piąte - podczas wymyślania postanowienia skupiasz się na tym co chcesz osiągnąć, zamiast na tym jak to osiągnąć. Jeszcze inaczej: skupiasz się na celu zamiast na procesie. Widzisz tylko to co jest na końcu Twojej drogi – Twoje noworoczne postanowienia - nie biorąc pod uwagę długości i trudności tej drogi. A może się ona okazać dużo cięższa niż Ci się wydaje. Skupiając się na działaniu, czyli dużej ilości małych kroczków, które musisz wykonywać codziennie, aby dojść do celu, zwiększasz swoje szanse na powodzenie. Takie myślenie o postanowieniu przybliża Ci go. Mentalnie jesteś bardziej związany/związana z celem, bo musisz codziennie o nim myśleć i codziennie podejmować decyzje, które mogą Cię albo przybliżyć albo oddalić od realizacji noworocznych postanowień. Natomiast myślenie o postanowieniu w charakterze odległego w czasie skutku, wyniku, zmniejsza Twoje szanse.  Dodatkowo takie myślenie sprawia, że ciężej odczujesz ewentualną porażkę.

Co zrobić? 

Po prostu zamień “mieć” na “robić”! Sformułuj postanowienie tak, aby dotyczyło codziennych czynności, które mają doprowadzić Cię do celu, zamiast samego finalnego celu. Np. zamiast postanowienia noworocznego: „Schudnę 10 kg” postanów sobie, że codziennie będziesz podejmować działania w kierunku redukcji masy ciała. Czyli „będę spożywać 5 wartościowych posiłków dziennie” albo „będę chodzić na siłownię 3 razy w tygodniu”. Co prawda nawet takie cele warto jeszcze doprecyzować (co dokładnie znaczy pełnowartościowy posiłek czy co będziesz właściwie robić na tej siłowni), ale o tym już pisałam wyżej.

Wcale nie chcesz ich osiągnąć

Po szóste i już ostatnie – być może nie udaje Ci się zrealizować noworocznych postanowień… bo tak naprawdę nie zależy ci na ich  realizacji. Być może ustalasz sobie postanowienia, ale tak naprawdę wcale nie dbasz o wartości w nich reprezentowane. Robisz to dla tradycji albo dlatego, że bo wszyscy tak robią. We współczesnym czasie, gdzie wszyscy dążą do doskonałości, wiele mówi się o noworocznych postanowieniach. Sam moment wejścia w nowy rok uważany jest jako ważny. Taki moment wymaga od Ciebie zmian na lepsze. “Nowy rok, nowa ja” - samo to powiedzenie sugeruje, że wraz z nowym rokiem należy się zmienić. Jednak jeśli ustalasz postanowienia tylko dla zasady, bez zastanowienia czego tak naprawdę chcesz - nie masz szans na sukces. Jeśli Twoje postanowienie nie jest naprawę “Twoje - nie będziesz w stanie poświęcić się jego realizacji, z czegoś dla niego zrezygnować lub podjąć wysiłek w jego kierunku. Postanowienia, z którymi się nie utożsamiasz są z góry skazane na niepowodzenie. 

Co zrobić? 

Zastanów się czego naprawdę chcesz, nie zwracając uwagi na to co robią inni, czego od Ciebie wymagają i oczekują. Skup się tylko i wyłącznie na tym czego TY chcesz. Być może dojdziesz do wniosku, że wcale nie chcesz robić postanowień noworocznych i to też jest w porządku. Nie ma sensu dążyć do czegoś na czym Ci nie zależy.

Może tym razem się uda! I tego właśnie Ci życzę! Aby dzięki moim radom 2020 był Twoim rokiem! Wiesz już co robić aby szanse były większe, więc do roboty!

60333431_638722166592735_8982911601229168640_n

Fit Adella

Hej! Zacznij ze mną żyć zdrowo i bez wyrzeczeń!

Jestem ogromną pasjonatką zdrowego stylu życia w ujęciu ogólnym. Łączącego zarówno zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, zdrowie psychiczne i akceptację samego siebie. Chciałabym pomagać innym, żeby mogli żyć zdrowo i bez wyrzeczeń.