Catering dietetyczny

czyli "dieta pudełkowa" okiem psychodietetyka

Catering dietetyczny to coraz bardziej popularne opcja, przede wszystkim w większych, szybko rozwijających się miastach. Na przestrzeni ostatnich lat gama gotowych diet pudełkowych zdecydowanie się zwiększa. Firm, które oferują usługi cateringowe jest coraz więcej, a każda z nich oferuje wiele rodzajów diet. Można więc przebierać nie tylko w firmach cateringowych, ale także w rodzajach diet. Dieta 1000kcal, dieta 1500kcal, dieta sportowa, dieta wegańska, dieta wegetariańska, dieta bezglutenowa, dieta bezlaktozowa, dieta lekkostrawna itp. Czy jednak takie rozwiązanie jest korzystne? Nie do końca, dlatego w tym artykule przedstawiam plusy i minusy cateringu dietetycznego oraz moją opinię na ten temat wykształconą, na podstawie psychodietetycznej wiedzy.

Na czym polega catering dietetyczny?

Catering dietetyczny oferowany jest przez wiele firm w większości dużych miast w Polsce i na świecie. Polega on na przygotowywaniu i dostarczaniu gotowych posiłków przez firmę do domu klientów. Rodzajów takiej diety jest najczęściej kilka do wyboru, można także odpowiednio dopasować kaloryczność, liczbę posiłków i preferencje smakowe. Najczęściej w skład takiej diety pudełkowej wchodzi 5 posiłków, które każdego dnia dostarczane są do domu klienta. Dostawa często odbywa się nad ranem pod drzwi, więc po obudzeniu na klienta czekają świeże, zdrowe, różnorodne posiłki na dany dzień.

catering dietetyczny

Dlaczego ludzie wybierają catering dietetyczny?

Odpowiedź jest prosta! Z pewnością jest to po prostu szybkie i wygodne. A w dobie dzisiejszego szybkiego życia, gdzie na nic nie ma czasu, takie rozwiązanie wydaje się idealne! Nie trzeba planować posiłków, zastanawiać się nad tym go przygotować, co kupić, nie trzeba fizycznie robić zakupów, szukać produktów na pułkach, stać w kolejkach i czekać. Odchodzi także gotowanie i czas spędzany w kuchni. Generalnie bajka - dieta pudełkowa, która jest każdego dnia dostarczana pod Twoje drzwi, prawda? Ale czy na pewno jest to takie super rozwiązanie jakim się wydaje?

Czy diety pudełkowe są dobre na "diecie"?

Jeśli mnie znasz to na pewno wiesz, że nie jestem zwolenniczką diet i restrykcji żywieniowych. Wolę traktować żywienie jako element zdrowego stylu życia i mówić o stopniowej, ale trwałej zmianie nawyków. Jeśli chcemy więc rozpatrywać korzyści i wady płynące ze stosowania cateringu dietetycznego, trzeba zadać sobie na samym początku pytanie czy dieta pudełkowa będzie z nami do końca życia? Raczej małe prawdopodobieństwo, prawda? Więc co dalej, co będziemy jeść jak zrezygnujemy z cateringu?

Catering na diecie to często jedej z pierwszych pomysłów. Wiele osób zaczyna stosować gotowe diety pudelkowe, ponieważ chce schudnąć. A takie diety mimo, że może kosztować nas dużo w kontekście materialnym (niekiedy wysokie ceny za zestawy posiłków), o tyle w kontekście kosztów psychofizycznych jakie podejmuje osoba chcąca schudnąć - nie ma ich prawie wcale ? Koszty psychofizyczne są niemal ograniczone do zera - zestawy posiłków są podstawiane praktycznie pod nos. Jedyne co musimy zrobić to otworzyć pudełko i zjeść lub co najwyżej - ewentualnie je podgrzać. Odchodzi planowanie posiłków, liczenie kalorii, robienie zakupów, gotowanie, pakowanie posiłków do pracy i sprzątanie. Easy!

Taka osoba z pewnością chudnie tyle ile chce, w dłuższym lub krótszym czasie. Oczywiście przy założeniu, że kaloryka takiej diety pudełkowej jest dobrze dobrana i nie ma miejsca na podjadanie między posiłkami innych produktów. Więc jest sukces: zrzucenie wagi, pewność siebie, lepsze samopoczucie. Generalnie zwycięstwo na całej linii, same plusy, a catering dietetyczny to najlepsza rzecz, jaka mogła się przytrafić w życiu. Cel został osiągnięty, więc co postanawia zrobić taka szczęśliwa i odchudzona osoba? Zrezygnować z cateringu!

catering dietetyczny

Efekt jojo vs catering dietetyczny?!

I co wtedy? Efekt jojo murowany! Taka osoba podczas korzystania z cateringu dietetycznego nie tylko nie zmieniła swoich nawyków, ale także prawdopodobnie się rozleniwiła. Więc od razu wróci do starego sposobu odżywiania, przez który chciała schudnąć. Jeśli przez dany okres czasu przestrzegała określonych założeń diety i spożywała określoną liczbę kcal, dzięki czemu udało się zrzucić parę kilo, a teraz wraca do dawnych przyzwyczajeń, bo już może, bo już schudła - to na pewno znowu przytyje. Okres korzystania z cateringu, gdzie codziennie miała gotowe, świeże posiłki, niczego jej nie nauczyło. Nadal nie wie ile ma jeść, co ma jeść, jak szybko przygotować posiłki i jakie produkty wybierać. Fit catering robił to wszystko za nią - fit posiłki, które pięknie wyglądały i zapewne nieźle smakowały.

Tym samym koszta psychofizyczne, jakie musi ponieść taka osoba, aby nadal się zdrowo odżywiać, idą nagle w górę. Już nie jest tak łatwo, szybko i przyjemnie. Często to wszystko przerasta możliwości takiej osoby i mamy efekt jojo. Powrót do starych nawyków spowodował powrót do starej masy ciała, starego wyglądu i poprzedniego samopoczucia na co dzień.

Skutki stosowania cateringu

Tym samym mój hipotetyczny bohater/bohaterka nie tylko nie osiągnęła celu, bo w dłuższej perspektywie czasu nie schudła, kilogramy wróciły być może z nawiązkom. Ale dodatkowo doświadczyła porażki, obniżyła swoje poczucie skuteczności i być może zwiększyła swoje problemy z waga! Taka przygoda może być kolejnych etapem lub początkiem, wstępem do błędnego koła odchudzania, gdzie szuka się szybkich, łatwych rozwiązań. Każda kolejna próba kończy się niepowodzeniem, pomysły są coraz ciekawsze i coraz mniej korzystne dla zdrowia, ale nie udaje się osiągnąć trwale zamierzonego celu.

catering dietetyczny

Czy diety cateringowe są zawsze złe?

Zdecydowanie nie! Jednak jeśli osoba schnąca schudnąć zamiast zmiany nawyków i zainteresowania się zasadami zdrowego odżywiania od razu sięgnie po catering z myślą, ze rozwiąże on wszystkie jej problemy - wtedy jest złym pomysłem. Jest to swego rodzaju próba pójścia na skróty, liczenie, że ktoś inny zrobi za nas robotę.

Oczywiście historyjka, którą tutaj podaje i na której podstawie tłumaczę jak wygląda catering dietetyczny, z psychodietetcznego punktu wiedzenia, nie musi mieć miejsca. Jednak często niestety właśnie tak się kończy.

Kiedy polecam catering dietetyczny? Moim zdaniem jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które mają już jakieś doświadczenie ze zdrowym stylem życia i mają "jakieś" pojęcie na ten temat. Dla osób, które po prostu nie lubią, nie chcą gotować, może nie mają na to czasu, może wolą poświęcić go na coś innego. Dla osób, którym szukają odmiany lub inspiracji. Catering dietetyczny oferuje naprawdę bardzo bogate pod względem urozmaicenia posiłki. Dieta pudełkowa, którą kiedyś testowałam dostarczyła mi mnóstwo pomysłów na nowe dania. Przez miesiąc stosowania mogła bym na palcach jednej ręki policzyć posiłki, które się powtórzyły, więc różnorodność była naprawdę duża.

Zalety i zalety cateringu dietetycznego

Zalety:

 • urozmaicone posiłki, dopasowane do gustu
 • wygoda, oszczędność czasu z dostawą dopasowaną do klienta
 • zbilansowana dieta układana najczęściej przez dietetyka zatrudnionego przez taki catering
 • sprzyja regularności posiłków, których nie trzeba samemu przygotowywać
 • podane makroskładniki każdego posiłku, co może sprzyjać kontroli masy ciała ( w krótkim okresie czasu)

Wady:

 • z góry narzucone menu, które nie uwzględnia nagłych zachcianek czy ochoty na coś
 • cena, która zwykle waha się w granicach kilku stówek za tydzień diety pudełkowej (warto jednak szukać promocji i ofert specjalnych, np. na gruponie czy zniżek od znanych ambasadorów firm cateringowych
 • nie uczy zmiany nawyków żywieniowych, przez co mamy duże ryzyko efektu jojo po zakończeniu współpracy
 • brak gwarancji, że wszystko będzie nam smakować i w danym dniu przypadnie do gustu
 • mimo najwyższej jakości usług i produktów gwarantowanych przez producentów, od czasu do czasu pojawiają się głosy, że dany catering miał coś zepsute albo z robakami...
 • biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny - duży minus za duże wykorzystanie plastiku i folii

Podsumowanie

Reasumujące moim zdaniem dieta pudelkowa to rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzimy dużo czasu, poznamy wiele nowych smaków, urozmaicimy swoją dietę. Fit catering cieszy się nie bez powodu coraz większą popularnością. Jednak uważam, że powinien iść w parze z edukacją na temat zdrowego odżywiania i zmianą nawyków żywieniowych. Fajną opcją dla osób na etacie jest dieta pudełkowa w dniu powszednie od poniedziałku do piątku. W weekend natomiast, gdy jest więcej czasu, można pobawić się w kuchni, samemu przygotować zdrowe posiłki, być może nawet zainspirować się menu z całego tygodnia. Takie coś pomoże wykształcić zdrowe nawyki i nie odzwyczai tak bardzo od gotowania. Więc po zakończeniu takiej diety pudełkowej, łatwo można przerzucić się na przygotowywanie własnych pudełek, aby nadal jeść zdrowo.

A Ty korzystałaś kiedyś z usług cateringu dietetycznego? Jeśli tak, koniecznie daj znać z jakiego i jakie jest Twoje zdanie na ten temat.

60333431_638722166592735_8982911601229168640_n

Fit Adella

Hej! Zacznij ze mną żyć zdrowo i bez wyrzeczeń!

Jestem ogromną pasjonatką zdrowego stylu życia w ujęciu ogólnym. Łączącego zarówno zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, zdrowie psychiczne i akceptację samego siebie. Chciałabym pomagać innym, żeby mogli żyć zdrowo i bez wyrzeczeń.