Zmotywuj się w Nowym Roku! - Fit Adella - żyj zdrowo i bez wyrzeczeń

Zmotywuj się w Nowym Roku!

Prosty sposób, aby dotrzeć do prawdziwej motywacji

Wersja tekstowa video

Wiem, że pewnie niektórzy z Was wolą czytać niż słuchać i w ten sposób łatwiej Wam przyswoić wiedzę, poniżej więc znajduje się wersja tekstowa tego co mówię w wideo!  

Cześć wszystkim, na początku chciałam Wam bardzo serdecznie podziękować za ogrom zaangażowania i aktywności pod poprzednim materiałem, w którym mówiłam o jednej prostej technice, która może zwiększyć Wasze szanse na dotrzymanie postanowień  noworocznych w 2021 roku. Mam ogromną nadzieję, że ten materiał będzie tak samo wartościowy i ciekawy. Zachęcam także, abyście zostali do końca, ponieważ na samym końcu przygotowałam dla Was niespodziankę!

W poprzednim materiale mówiłam o tym jak należy formułować postanowienia, teraz pora przejść do ich realizacji. To już nie jest takie proste, prawda? Może brakuje Ci motywacji, aby zacząć? W tym materiale powiem Ci jak skutecznie wzmocnić Twoją motywację, a może nie tyle wzmocnić co ją odnaleźć, bo prawdziwa motywacja już w Tobie jest.

Krótka historia

Wyobraź sobie taką sytuację (zakładamy, że jeszcze w normalnych czasach): siedzisz sobie w kawiarni i przypadkiem podsłuchujesz rozmowę dwóch kobiet stojących przy ladzie. Jedna z nich ubrana jest na sportowo, ma torbę sportową. Druga ubrana jest tak normalnie, elegancko i mówi: “Ja to Cię podziwiam, jesteś taka zmotywowana i zdyscyplinowania. Ja ciągle sobie obiecuję, że zacznę ćwiczyć a nie mogę dotrzeć na siłownię.” 

Kobieta ubrana na sportowo, która prawdopodobnie przed chwilą skończyła swój trening, wygląda na zatroskaną i  zaczyna wymieniać korzyści jakie regularne treningi jej dały: że lepiej wygląda, ma lepsze samopoczucie, lepiej się czuje i ma lepszą kondycję. Druga kobieta odpowiada: “Wiem, też bym tak chciała! To byłby super, ale jakoś nie mogę zacząć.” Kobieta z torbą sportową jakby nagle dostaje olśnienia i mówi: “Wiem! Ja zaczynałam z trenerem personalnym! Może ty też wykupisz sobie kilka treningów – wtedy będziesz wiedzieć co robić, a na umówione spotkanie będziesz musiała dotrzeć”. Po tym zdaniu ta rozmowa jakoś dziwnie schodzi na inne tematy. 

Co tak naprawdę się stało?

Owszem kobieta ubrana na sportowo prawdopodobnie miała dobre intencję i chciała aby jej koleżanka zaczęła ćwiczyć dla jej własnego dobra. Jednak strategia jaką przyjęła była z góry skazana na niepowodzenie. Zauważ, że dawała jej zarówno argumenty dlaczego aktywność fizyczna jest dobra, jak i gotowe rozwiązanie co zrobić aby zacząć. Dlaczego to nie zadziałało? 

Ponieważ jeżeli chcesz wprowadzić trwałą zmianę i prawdziwe się do czegoś zmotywować musisz dotrzeć do swoich prawdziwych “DLACZEGO”. Nie do czyjegoś “dlaczego”, nie do “jak to zrobić”. Musisz odkryć swoje wewnętrzne pobudki dlaczego mógłbyś chcieć wprowadzić tą zmianę. Metoda, o której chcę Ci dzisiaj opowiedzieć  właśnie na tym polega – polega na zadaniu sobie 6 krótkich pytań, które mają pozwolić Ci dotrzeć do Twojego prawdziwego “dlaczego”, do Twoich wewnętrznych pobudek, głęboko zakorzenionych motywacji, które prawdziwie zachęcą Cię do rozpoczęcia działania.  

Motywacja błyskawiczna

Metoda ta jest nazywana motywacją błyskawiczną. Została stworzona oraz opisana przez Michalea Pantalona na potrzeby oddziałów ratunkowych. Lekarze często mieli bardzo mało czasu, aby zmotywować i wyedukować pacjentów na temat niezbędnych, ale zdrowych zmian w ich stylu życia, które zmniejszyłyby ich chorobowość. Metodę motywacji błyskawicznej można wykonać w około 7 minut, można ją wykonać zarówno na drugiej osobie (członkach rodziny, pacjentach) czy na sobie (jako formę wewnętrznego dialogu). Jeśli chcesz więc  trwale zmotywować się do zmiany i odkryć swoje pobudki, by chcieć wprowadzić tą zmianę, zadaj sobie te 6 pytań i odpowiedz na nie szczerze: 

  1. Dlaczego mógłbyś to zrobić? / Dlaczego mógłbyś chcieć wprowadzić tą zmianę?
  2. Jak w skali od 1 do 10 jesteś gotowy na wprowadzenie zmiany, gdzie 1 oznacza „całkowicie nie gotowy”, a 10 „całkowicie gotowy”.
  3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby? A jeżeli została wybrana jedyna, to co musiałoby się stać, aby jedynka zmieniła się w dwójkę. 
  4. Wyobraź sobie, że zmiana już nastąpiła – jakie byłyby jej pozytywne skutki? Jak pozytywnie zmieniłoby się Twoje życie? 
  5. Dlaczego te skutki są dla Ciebie ważne? Tutaj fajnie kilka razy zadać sobie pytanie “dlaczego”, aby dotrzeć do tych prawdziwych pobudek i motywacji, tych prawdziwych korzyści jakie może nieść ze sobą zmiana. 
  6. Jaki jest pierwszy krok w kierunku tej zmiany, jeśli taki istnieje?

Metoda motywacji błyskawicznej jest szeroko stosowana na całym świecie, zarówno przez osoby ze służby zdrowia, marketingu, pracodawców, którzy chcą zmotywować swoich pracowników. A także ja korzystam z niej w mojej pracy z pacjentami.

2 wiadomości na koniec!

Jeśli dotrwałeś do tego miejsca w tym materiale to znaczy, że jesteś już wyżej na skali gotowości do wprowadzenia zmiany, ponieważ już robisz coś w tym kierunku – czytasz ten materiał! Jeżeli mimo to chciałbyś żebym pomogła Ci we wprowadzeniu zdrowych zmian, zmotywowała Cię do zmiany oraz troszeczkę pokierowała, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Konkurs w którym można wygrać miesięczną współpracę ze mną. Skomentuj ten film odpowiedzią na pytanie: co motywuje Cię do utrzymania noworocznych postanowień w 2021 roku, a spośród wszystkich komentarzy wybiorę 1 osobę, która otrzyma miesięczne prowadzenie psychodietetyczne oraz aż 3 osoby, z którymi przeprowadzę jednorazową indywidualną konsultację. 

Mam także drugą ważna wiadomość – po Nowym Roku będę prowadzić webinar (szkolenie online), w którym pokażę Ci błędy jakie popełniasz, przez które nie udaje Ci się osiągnąć Twoich noworocznych postanowień. Jeśli uważasz to wideo za  wartościowe to ten webinar jest z pewnością dla Ciebie – link do zapisów znajdziesz poniżej. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz także prezent, który omawiałam w poprzednim wideo!  

Na dzisiaj to wszystko, dziękuję Ci bardzo, że zostałeś/zostałaś ze mną do końca i widzimy się w kolejnym materiale.

.
Kim jestem?

Cześć, jestem Ada. Jestem ludzkim dietetykiem i kocham gotować prosto i smacznie. Chcę pokazywać, że zdrowe odżywianie może być przyjemne, że można żyć zdrowo i bez wyrzeczeń! Jeśli czujesz się zagubiony w tym całym  „fit świecie” pozwól, że Cię oprowadzę.