Dobry dietetyk

Po czym poznać dobrego i złego dietetyka? 

Zawód dietetyka mimo, że należy do zawodów medycznych nie jest do końca uregulowany prawnie. W internecie można spotkać wiele osób, które za dietetyków się podają, ale brakuje im wykształcenia, doświadczenia oraz przede wszystkim wiedzy. Jeśli nadal zastanawiasz się po czym poznać dobrego dietetyka, dobrze trafiłeś!

Dobry dietetyk

Dobry dietetyk posiada wykształcenie i chęć ciągłego rozwoju.

Dietetyk jest zawodem medycznym, więc wykształcenie w tym kierunku można zdobyć na większości uczelni medycznych oraz w niektórych szkołach policealnych. Wiedzę z zakresu dietetyki można zdobyć także na wielu szkoleniach, kursach, a nawet webinarach tworzonych przez specjalistów. Ale najważniejsza jest ciągła chęć nauki, rozwoju i poszerzania wiedzy, żeby nadążyć za wciąż zmieniającą się wiedzą z zakresu żywienia. Wiedza się rozwija i dietetyk także musi!

Dobry dietetyk stosuje podejście zgodne z EBM.

Czyli Evidence Base Medicine. Po polsku sformułowanie to można tłumaczyć jako medycyna oparta na faktach. Podejście to zakłada wykorzystanie aktualnych i najważniejszych dowodów naukowych w pracy dietetyka. Wykorzystanie wiedzy z wiarygodnych badań naukowych w połączeniu z doświadczeniem i umiejętnościami pozwala dietetykowi podejmować decyzje najlepsze dla jego pacjentów/podopiecznych. 

Dobry dietetyk chce pomagać. 

Dobry dietetyk chce przede wszystkim pomagać ludziom żyć zdrowo. Układając jadłospisy bierze na siebie odpowiedzialność za zdrowie innych ludzi. Każdy jadłospis układa dbając o najmniejsze szczegóły.  Zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro swojego pacjenta. Czasem może nawet odmówić współpracy, jeśli nie czuje się specjalistą w danej kwestii. Dietetyka to obszerna nauka i czasem można czegoś nie wiedzieć lub nie być specjalistą w każdej dziedzinie. Dobry dietetyk woli otwarcie przyznać się do nie wiedzy lub odesłać do kogoś zaufanego niż wziąć pod opiekę pacjenta, któremu nie będzie umiał pomóc. 

Dobry dietetyk każdego pacjenta traktuje indywidualnie.

Każdy człowiek jest inny, każdy ma swoje przyzwyczajenia i upodobania. Dobry dietetyk oprócz przekazania wiedzy ile i co jeść, rozumie potrzeby każdego swojego pacjenta. Pyta o to co kto lubi jeść, czego nie lubi jeść i bierze to pod uwagę układając jadłospisy. Jeśli nie lubisz owsianki dobry dietetyk nie każe Ci jeść jej na siłę, tylko dlatego, że jest zdrowa. Dobry dietetyk wie jak dopasować jadłospis pod swojego pacjenta, a nie będzie próbował wpasować pacjenta w jakieś wyobrażenie zdrowego stylu życia. 

Dobry dietetyk prócz wiedzy ma także zdrowe podejście

Zdrowie według nowoczesnego podejścia to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby. Racjonalne podejście to równowaga pomiędzy zdrowiem na talerzu, a zdrowiem w głowie. Dobry dietetyk wie, że najważniejszy jest balans i nawet w zdrowym stylu życia jest czasem miejsce na lody czy czekoladę. Wiele badań potwierdza, że nadmierne restrykcje i nieuzasadnione wykluczanie produktów na diecie może sprzyjać zaburzeniom odżywiania. 

O wartości dobrego dietetyka mówią ludzie, którym pomógł.

Miarą dobrego dietetyka oprócz wiedzy i doświadczenia są ludzie którym pomógł. Ludzie, którzy dzięki niemu osiągnęli swój cel, nauczyli się zdrowo jeść, wyszli z zaburzeń czy poprawili stan swojego zdrowia – to jest właśnie prawdziwa wizytówka dobrego dietetyka.

Zły dietetyk

Zły dietetyk nie ma wykształcenia, nie uczestniczy w szkoleniach.

Zły dietetyk nie ma wykształcenia, nie chce poszerzać swojej wiedzy przez uczestnictwo w szkoleniach, nie czyta książek i artykułów. Całą swoją wiedzę czerpie z internetu i podobnych mu ludzi, którzy udają, że znają się na żywieniu. 

*  Wyjaśnienie: Brak dyplomu nie oznacza, że nie możesz być dobry dietetykiem. Są osoby, które nie były na studiach z dietetyki, a ich wiedza z tej dziedziny jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Sami się uczą, pogłębiają swoją wiedzę, szukają wiarygodnych źródeł. W  tym punkcie chodzi mi o jednak o osoby, które nie mają nic wspólnego z dietetyką, nie mają odpowiedniej wiedzy i nie robią nic w kierunku jej pozyskania. Natomiast w internecie kreują się na specjalistów od żywienia i zarabiają kosztem ludzi, którzy im zaufali. 

Zły dietetyk stosuje podejście “mi pomogło”. 

Podejście “na mnie działa” i “mi pomogło” jest bardzo powszechne wśród samozwańczych dietetyków. To, że komuś udało się schudnąć 20 kg lub wyjść z zaburzeń odżywiania nie znaczy, że jest specjalistą od żywienia innych. Każdy człowiek jest inny i to co dla jednego było skuteczne i pomocne, dla drugiego może być bezużyteczne lub nawet szkodliwe. 

Zły dietetyk chce przede wszystkim zarobić. 

Słaby dietetyk stawia na pierwszym miejscu pieniądze. Nie zależy mu na ludziach, z którymi współpracuje, a jedynie na ich portfelach. Bierze wszystkie współpracę bez wyjątku, nie zastanawiając się czy ma odpowiednią wiedzę i ilość czasu, żeby pomóc każdemu swojemu pacjentowi. Każdy chce dobrze zarabiać, ale jeśli ktoś bierze pieniądze, a nie idzie za tym żadna wiedza – to nie jest dietetyk.  

Zły dietetyk każdemu daje “dietę z szuflady”

Czyli każdemu swojemu pacjentowi daje taką samą dietę za 200 zł, Tak zwanego gotowca, raz przygotowanego i jedynie odgrzewanego. Nie zwraca uwagi na upodobania i gusta podopiecznych. Jak to zauważyć? Jeśli w otrzymanym jadłospisie masz produkty, których nie lubisz (i wyraźnie to zaznaczyłeś), a zalecenia przypominają stronę internetową o zdrowym odżywianiu – to możliwe, że nie jesteś pierwszą (i ostatnią) osobą, która dostała taki sam pakiet. 

Zły dietetyk stosuje zakazy i ograniczenia. 

Wykluczanie produktów żywieniowych bez podstawy to jeden z największych błędów jakie można popełnić.  Nadmierne  restrykcje sprzyjają m.in. myśleniu czarno-białemu (zapraszam do poprzedniego postu na temat myślenia dychotomicznego) oraz napadom objadania się. Niestety niektórzy dietetycy zachęcają do wykluczenia produktów bez wykonania wcześniejszych badań. Zakazują spożywania ulubionych przekąsek, z góry zabraniają jeść glutenu i laktozy. Jeśli dietetyka każe Ci przejść na dietę bezglutenową bo tak – wiedz, że coś jest nie tak 

Zły dietetyk swoją wartość chce udowodnić półnagim ciałem na instagramie. 

Rozumiem, że estetyczna figura czy sześciopak na brzuchu może być fajnym dodatkiem do CV dietetyka. Jednak to CV nie powinno się na tym opierać. To, że dobrze wygląda, nie świadczy o jego wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu. Niestety wiele osób właśnie tak wybiera swojego dietetyka – ma fajny, płaski brzuch, też taki chce! 

Podsumowanie

Mamy to szczęście, że żyjemy  w wolnym kraju i jeśli chcesz skorzystać z usług dietetyka możesz go sobie wybrać. Jednak przed tym wyborem, chociaż przez chwilkę zastanów się w czyje ręce chcesz oddać swoje zdrowie. Przed konsultację/współpracą warto zapytać o wykształcenie,  doświadczenie i opinie innych pacjentów. Nie wiesz – pytaj! W grę wchodzą Twoje pieniądze, Twoje ciało i Twoje zdrowie. Lepiej dopytać, nawet kilka razy, niż je stracić. 

* Artykuł ma charakter poglądowy i przedstawia moje zdanie. Masz prawo się z nim nie zgadzać.