Strona blog - Fit Adella - żyj zdrowo i bez wyrzeczeń
Psychodietetyka

Jedzenie intuicyjne – sposób na problemy z jedzeniem?

Jedzenie intuicyjne to model odżywiania się stworzony i opisany przez Evelyn Tribole i Elyse Resch w książce „Jem intuicyjnie”. Dietetyczki były zaniepokojone tym, że ich pacjenci mimo początkowych sukcesów dietetycznych wciąż do nich wracały z tym samym problemem – nadwagi i otyłości.

Czytaj dalej...
Psychodietetyka

Brakuje Ci systematyczności?

W dzisiejszym wideo będę mówić o systematyczności. Pokażę ci jedną prostą technikę, dzięki której łatwo wprowadzisz w życie nowy nawyk, utrzymasz swoje postanowienie przez całe 12 miesięcy.

Czytaj dalej...
Psychodietetyka

Zmotywuj się w Nowym Roku!

W tym materiale powiem Ci jak skutecznie wzmocnić Twoją motywację, a może nie tyle wzmocnić co ją odnaleźć, bo prawdziwa motywacja już w Tobie jest.

Czytaj dalej...
Dietetyka

Jak się zdrowo odżywiać?

W XXI wieku dostęp do informacji na temat zdrowego odżywiania są ogólnodostępne, a ich ilość może być przytłaczająca. Wiele osób rozpoczynających przygodę za zdrowym stylem życia czuje się zagubiona i nie wie od czego zacząć. Nie trzeba od razu robić rewolucji i przewracać życia do góry nogami. Wystarczy 5 prostych zasad, których przestrzeganie na co dzień nie powinno sprawić żadnych trudności.

Czytaj dalej...
Dietetyka

Epidemia otyłości

Idąc ulicą coraz częściej widzi się osoby z nadwagą lub otyłością. Mimo, że o zdrowym odżywianiu i roli jaką pełni w życiu i zdrowiu człowieka mówi się niemal wszędzie – w telewizji i w mediach – problem otyłości cały czas się powiększa. Otyłość nie jest problemem jedynie natury estetycznej, ponieważ to kto jak wygląda i co się komu podoba nie ma żadnego znaczenia. Znaczenie natomiast ma fakt, że otyłość to także znaczne zagrożenie zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia.

Czytaj dalej...
Dietetyka

Comfort food

Comfort food to angielskie wyrażenie, które można tłumaczyć jako „jedzenie pocieszające”. Są to produkty, których spożycie ma poprawiać humor i samopoczucie, przynosić komfort psychiczny i emocjonalny w sytuacjach stresu czy smutku. Comfort food przynosi ukojenie.

Czytaj dalej...
Psychodietetyka

Catering dietetyczny

W obecnych czasach (światowej pandemii) catering dietetyczny wydaje się być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Czy jednak takie rozwiązanie jest także korzystne z punktu widzenia zdrowych nawyków? W tym artykule przedstawiono plusy i minusy cateringu dietetycznego z punktu widzenia dietetyki i psychodietetyki.

Czytaj dalej...
Psychodietetyka

Zachowania żywieniowe

Specyfika zachowań żywieniowych stanowi postawę psychologii jedzenia. Wyróżniamy 3 podstawowe zachowania żywieniowe (czyli związane ze spożywaniem pokarmu): zwyczajowe, impulsywne i refleksyjne. Różnią się one przede wszystkim tym czy i jak bardzo jesteśmy świadomi ich wykonywania. Czy zaplanowaliśmy to co zjedliśmy, czy w ogóle chcieliśmy to zjeść i dlaczego to zrobiliśmy?

Czytaj dalej...
Dietetyka

Dieta w ciąży

Ciąża jest okresem szczególnie ważnym jeśli chodzi o zdrowe odżywianie. Odpowiednie żywienie kobiety ciężarnej wpływa nie tylko na prawidłowy przebieg ciąży, rozwój płodu oraz poród. Wpływa także na zdrowie dziecka po urodzeniu, a nawet w dorosłym życiu. Nieodpowiednie żywienie matki może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych u potomstwa.

Czytaj dalej...
Psychodietetyka

Etapy wprowadzania zmiany

Etapy wprowadzania zmiany zastały sformułowane jako część modelu transteoretycznego. Model ten został stworzony w celu zaprojektowania skutecznej interwencji zmiany stylu życia. Teoria ta po raz pierwszy opisała zmianę jako proces i wyodrębniła jej etapy.

Czytaj dalej...
Dietetyka

Zdrowe śniadanie

Często mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ponieważ daje siłę i energię na wszystkie czynności w ciągu dnia.
Ile jednak w tym wszystkim prawdy? Przekonajmy się!

Czytaj dalej...